Humanitární pomoc
Organizace dlouhodobě se zabývající humanitární pomocí působí v terénu už léta a zůstalo za nimi již mnoho dobré práce.
Z nejednoho domu po povodních odklízeli bahno dobrovolníci, které pomohla zajistit některá z níže uvedených organizací. Zpravidla měli dobrovolníci a pracovníci těchto neziskových organizací v místě postiženém mimořádnou událostí svou základnu - možná šlo o stanový přístřešek, místní sokolovnu nebo třeba místnost na obecním úřadě. Rozdělovali potřebnou pomoc, třeba pitnou vodu a hygienické potřeby nebo chodili dům od domu a nabízeli, čím mohou pomoci.
Neziskové organizace výrazným způsobem doplňují při mimořádných událostech pomocnou roli kraje či státu. Dovedou pružně, zkušeně a včas reagovat na rychle se měnící události. Vypisují sbírky a pomáhají potřebným nejen v akutní fázi či po mimořádné události, ale často také v dlouhodobém doprovázení. Hrají i významnou roli v připravenosti na mimořádné události, v Česku i v zahraničí. Pomáhají při humanitárních katastrofách a krizích, ať již spojených s válkou nebo s ničivými přírodními živly.
Organizace Člověk v tísni usiluje o otevřenou, informovanou a zodpovědnou společnost. Pomáhá lidem vyrovnat se s tím, co je potkalo, jak u nás tak v zahraničí. Provozuje telefonickou help linku pro příchozí z Ukrajiny (v ukrajinštině), na které poradí v tématech spojených s životem v nové zemi, jednání s úřady, ale třeba také s dluhy. U mimořádných událostí dokáží rychle zareagovat, vyhlásit sbírku i fakticky pomáhat na obnově postižených obcí, ať už se jedná o zásah tornáda nebo povodně.
Diakonie ČCE – středisko humanitární a rozvojové pomoci
Středisko Diakonie ČCE pomáhá při mimořádných událostech, vypisuje sbírky a aktivně se účastní zmírňování následků po mimořádných událostech. Má stabilní dobrovolníky i Diakonický intervenční tým proškolený pro poskytování psychosociální pomoci i krizové intervence. Také pomáhá obcím v připravenosti na tyto události, zejména na povodňové situace. Věnuje se příchozím z Ukrajiny, zasahuje též ve světě při humanitárních krizích či náhlých katastrofách.
ADRA
Patří do mezinárodní sítě s více než stovkou poboček. Reaguje na humanitární výzvy v Česku i ve světě. U mimořádných událostí v ČR nabízí finanční, materiální i psychosociální pomoc. Má k dispozici krizové intervenční týmy (KIP), které nabízí zasaženým lidem podporu při zvládání dopadu mimořádné události.
Charita ČR
Nejstarší dobročinná nezisková organizace na území Česka poskytuje sociální a zdravotní služby lidem v tíživé situaci nebo akutní nouzi. Pomáhá finančně i materiálně při mimořádných událostech jako jsou povodně, požáry či jiné živelné katastrofy. Provozuje také nonstop krizovou linku.
Český červený kříž (ČČK)
Působí zejména v oblasti humanitární, sociální, zdravotní a zdravotně-výchovné. Zasahuje finančně i faktickou pomocí u mimořádných událostí v České republice. Dlouhodobě se věnuje připravenosti na katastrofy a psychosociální podpoře. Má své humanitární jednotky, které nastupují tam, kde není nezbytný zásah IZS, a které koordinuje ústřední krizový tým.
Poskytuje služby duchovní, sociální, zdravotní, humanitární a charitativní, poradenské, vzdělávací a výchovné. Pracuje s jednotlivci i rodinami, s dětmi, mládeží, dospělými i seniory. Pomáhá lidem s cílem podpořit jejich kompetence a zlepšit vztahy.
Armáda spásy
V současné době působí ve více než 130 zemích světa. Jejím cílem je naplňovat sociální, zdravotní a duchovní potřeby lidí, kteří zažívají ohrožení, osamělost, nemoc, zdravotní postižení, sociální vyloučení či jsou jinak potřební.