Kudy dál poté...
Dopad mimořádné události do našeho života nekončí s odstraněním jejích následků. Už proto ne, že některé následky odstranit nelze... někdy mimořádná událost odnesla věci, které se již nevrátí, někdy odešel náš blízký a my teď musíme žít s touto ztrátou.
I s tím se ale můžeme vypořádat a můžeme najít pomoc u druhých v rodině, v sousedství nebo přímo od školených odborníků.
Užitečné odkazy
Rituály
Rituály (obřady) k lidskému životu bytostně patří. Jsou s námi odedávna, provázeli naše narození i smrt našich předků. Principům těchto rituálů přirozeně rozumíme a je smysluplné dokázat jejich sílu využít při vyrovnávání se s důsledky mimořádné události. Rituály nám pomáhají nakládat s tím, co nás přesahuje, čemu nejde třeba tak úplně snadno porozumět, přestože to hraje v našem životě v jistou chvíli i zásadní roli.
Co je to rituál? Jde o zvykový, lidem známý, osvědčený způsob, jak projít náročným místem a připomenout si, že všechno už se stalo, a nyní se budeme vyrovnávat s následky a učit se žít v proměněné přítomnosti.
Rituály mohou sehrát zásadní roli pro danou komunitu, neboť umožňují oddělit náročnou událost od běžného života. Mají předem dané místo, čas i formu. Lidé jsou zvaní a zpravidla každý může malým způsobem přispět – ať tím, že přišel, nebo tím, že krátce promluví nebo se přidá k nahlas vyslovené modlitbě či přání, uctí zemřelé, přispěje na sbírku nebo třeba na předem určené místo položí kytku, kamínek nebo zapálí svíčku.
Užitečné organizace
Komunita
Síla propojení lidí a komunity umožňuje obnovit sily a naději na dobrý život i po velkém neštěstí. Vidíme to při ochotě přispět na sbírkové účty, při uspořádání uctění památky lidí, kteří u události zemřeli, při velkém vzepětí sil ze strany záchranářů i neziskových organizací. Mnozí odborníci dočasně poskytují své služby zdarma, spousta lidí věnuje své dovolené na dobrovolnou pomoc, pořádají se humanitární sbírky oblečení, pitné vody, jídla nebo třeba vysoušečů.
Výraznou roli zde hrají také naše blízké vztahy – rodina nebo přátelé. Být v kontaktu s někým, kdo situací akutně zasažený není, nám může zásadně pomoci dokázat následujícím obdobím projít a zvolna přijatelně uchopit mimořádnou událostí proměněný každodenní život. Někdy vzniknou i přátelství nová právě proto, že jsme společně mimořádnou událostí prošli nebo jsem společně čelili jejím následkům.
Když nám někdo blízký zemřel...
Jste-li vy sami nyní v situaci, kdy jste ztratili svého blízkého, třeba i nečekaně z důvodu mimořádné události, pak možná nově zažíváte některou z těchto zkušeností:
-
vím, co se stalo, ale nedovedu to pochopit, natož přijmout. Nedává to smysl. Hůř se mi daří rozeznat realitu a fantazii – je to doopravdy tak?
-
hůř se mi sděluje lidem, jak mi je. Když se mi to podaří lidi vypadají zneklidněně. To je pochopitelné, jen málo lidí kolem vás umí přijmout a také s vámi nést tíhu situace.
-
tlak na to, abyste se dali dokupy rychle. Pokud možno hned.
-
znejistění ohledně bezpečnosti světa. Když přijdu domů, bude můj byt v pořádku? Vše na svém místě? Vrátí se moji blízcí domů? Nestane se jim nic při řízení auta, při cestě domů? Může se stát, že se snadno polekáte náhlého zvuku, stínu, který se mihne za oknem, budete chtít vidět na dveře, držet si kontrolu nad situací v místech, které jste dřív takto ostře nevnímali.
-
pocit neschopnosti vnitřně se zorganizovat. Zavalení jednotlivostmi, které jste dříve dělali mimoděk, snadno, všedně.
-
jiný pocit času – buď překotný nebo velmi pomalý
-
jiné tělové pocity, velký pláč, třesení
-
změna spánkového a stravovacího rámce – např. nejde spát vůbec, zdají se vám strašidelné sny, budíte se vyděšení nebo naopak byste chtěli spát pořád, protože když se probudíte, hned přijde vědomí toho, co se mi stalo. Nechce se vám jíst nic, za těchto okolností tady nechcete vůbec být… nebo naopak pořád jíte… dokud polykám a žvýkám, aspoň vím, že žiju.
-
naprosté otupění, pocit že funguji na autopilota. Téměř nic necítím, připadám si jako robot. Není mi zle ani dobře. Necítím nic.
-
vina, obava či dojem, že za to můžu já. Nějak jsem tomu měl nebo měla předejít.
-
spousta zmatených pocitů, chvíli jste v jednom rozpoložení a pak zase v jiném. Cítíte se zahlcení - můžete cítit smutek, zlost, vzdor, naštvanost, úzkost, nespravedlnost, sebelítost, starost o druhé i neochotu, neschopnost se zvednout.
-
nechuť trávit čas se svými blízkými nebo naopak stálá potřebu, aby u mě někdo byl
Někdy si myslíme, že naše okolí je prima a jistě by nás v takovou chvíli podrželo, a pak jsme zmatení, že to nefunguje, že nám to nevyhovuje, že to nechceme nebo že to dělají jinak, než bychom potřebovali.
Často na sebe spěcháme, přejímáme nevyslovený tlak, protože přichází dotazy - už je to lepší? Zvládáš to? A říkáme, jo díky, zvládám, jste moc hodní a uvnitř je kolikrát člověku tak těžko a k zvládání ještě řada týdnů, měsíců daleko.
Mnohdy dlouho nedovedeme vykouknout přes okraj své vlastní bolesti. Jsou-li na vás navázané např. děti a nemáte-li kapacity na jejich zvědavé, mnohdy i bolestivé otázky, poproste někoho ze svého okolí, jestli by si s nimi sám nebo společně s vámi o složitých věcech promluvil. Pokud takového člověka nemáte, poohlídněte se po knížce pro děti na toto téma. Mnohdy může usnadnit začátek hovoru. Pokud se na něj navíc předem připravíte, bývá snesitelnější, než když otázky přicházejí průběžně, znenadání a vy se cítíte jako pod palbou a nemáte sílu na ně hledat s dítětem odpovědi.
Mnoho lidí prošlo ve svém životě ztrátou blízkého člověka. Hledejte prostor, kde byste své rozpoložení mohli bezpečně sdílet – může jít o svépomocnou skupinu, linku důvěry, setkání pozůstalých při hospicovém sdružení nebo někoho s kým se vám dobře povídá a kdo dokáže spolu s vámi unést, že věci se nemění tak rychle k lepšímu. jak bychom si přáli, a přece nám může ulevit, když na ně nejsme sami.
Jak být nablízku člověku, kterému někdo zemřel.
-
nespěchejte na něj
-
ani sami na sebe. Nečekejte od sebe nic zázračného. V náročných situacích bývá lidem těžko. A nám je mnohdy smutno a cítíme bezmoc, když se na ně koukáme a nedokážeme změnit to, co by si nejvíc přáli. I takové situace v našich životech jsou. Zvažte četnost toho, jak často se jimi společně s druhým člověkem zabýváte. Spíš u něj buďte a vnímejte, kde je on, než byste ho tlačili, aby byl už jinde. To platí především v prvních dnech, týdnech či měsících.
-
pokud mu chystáte jídlo, a jste u něj třeba v první hodiny či dny po ztrátě, zkuste mu připravit něco jednoduchého, co se snadno polyká, třeba oslazený čas nebo osolený zeleninový vývar, klidně jen vodu bez zeleniny.
-
můžete u něj počkat, než usne. Sedět třeba v křesle a číst si knihu. Domluvit se, za jak dlouho chce vzbudit a čas dle domluvy dodržet. Možná si odpočine snáz přes den, když při něm někdo je, než večer.
-
rozšiřte svůj repertoár toho, co je normální. K hlubokému žalu a prvotnímu šoku patří leccos. Člověk se může chovat jinak, než jak ho běžně znáte. Zpravidla to přejde. V nenormální situaci, když se chováme zvláštně, je to vlastně přirozené. Patří to k tomu. Pokud to neohrožuje druhé nebo člověka samotného, nelekejte se, nedělejte velké závěry a dejte tomu čas, všímejte si, zda toho zvláštního v čase ubývá nebo nikoli. Kdyby ho přibývalo, navštivte se svým blízkým odborníka.
-
můžete povzbudit druhé lidi, ať se vašemu blízkému nevyhýbají. Dobře se hodí věty jako "nedovedu si moc představit, jak ti teď je" nebo "Řekni mi - mám teď udělat tohle nebo spíš tohle nebo spíš by ti vyhovovalo něco jiného?" Při náročných ztrátách nám prospívá, když víme že se nás ostatní nezanevřeli, překonají ostych a budou s námi dále v kontaktu.
-
přichystejte se na měnící se potřebu blízkosti a vzdálenosti. Někdy bude za blízkost rád a jindy nerad. Neberte si to osobně. Hledejte schopnost být vnitřně pružní. V čase, kdy vás ten druhý nepotřebuje, odpočívejte.
-
vyrovnat se se ztrátou blízkého, může trvat dlouho. Je o proces. Chvíli to vypadá, že už to je dobré a pak se to zas celkově zhorší. To k tomu patří. Sledujte celkový rámec. Celkově dlouhodobě bolesti ubývá nebo přibývá? Možná má ten druhý již ve svém životě ztráty zažil, a tak je hojení nyní složitější. Máte-li o něj obavu, doporučte mu zajít za odborníkem, který lidi po ztrátě doprovází.
-
možná se s touto náhlou životní změnou pojí i zásadní volba ohledně bydlení či práce. Zemřel-li např. v rodině živitel, nebo od rodiny odešel, máte-li tu možnost, přispějte tomu, kdo zůstal, udělejte třeba sbírku, ať ještě pár měsíců může jeho praktický život běžet v zaběhlých kolejích. Pokud to není možné a zdá se vám, že jde třeba do finančního rizika, říkejte věci, jak si je myslíte, jednou a jasně - např. tohle se mi zdá rizikové, takhle bys myslím přišla o peníze. Navrhovala bych toto. Tohle bych pro tebe mohla udělat já.
-
udržujte si své vlastní dobré zázemí. I když je vašemu blízkému těžko, můžete, ba máte se mít ve svém životě dobře. Doprovodit někoho něčím svízelným, těžkým, bere čas, nabídněte ze sebe míň, ale buďte u toho v dobré kondici. Třeba jednoduchá zpráva každý den, fotka z vašeho života, připomínka toho, že se život stále děje, že jiným dává smysl, to vše nese radost.
Všichni opakovaně procházíme ztrátami. S některými jsme se vyrovnali, jiné na nás posud hledí neošetřené. Někdy lidé sílu najdou a tolik nás nepotřebují, jindy je pro ně důležité na chvíli se opřít.
Hledejte, kolik můžete nabídnout. Nenabízejte víc, než kolik máte. Provázení druhých není nárokovatelné, plyne ze vzájemnosti předchozích let, nemá to být past, ve které si necháte druhým ubližovat.
Ve zdravých recipročních vztazích, v přátelstvích, partnerstvích, v rodině buďte k dispozici. A vždy myslete na to, že vy sami se také potřebujete opřít, cítit pevnou půdu pod nohama, vracet se ke svému středu, abyste druhému mohli nabídnout svou vlastní stabilitu a stálost. Abyste mu pomohli vidět naději, že i pro něj existuje dobrá budoucnost, byť teď je ještě daleko. Vy v ni ale věříte a společně s tím, koho doprovázíte, ji den za dnem tvoříte, prostě tím, že společně zůstáváte naživu.
Protože některé měsíce a roky jsou takové, že jimi potřebujeme projít, aby mohly přijít jiné. A my mohli zase cítit radost, smysl a bezpečí. A to se tvoří den za dnem, tak jako se zvolna vyrovnáváme se ztrátou. Nejde o sprint, ale o vytrvalostní běh, delší než bychom chtěli a vítali. Jde zvládnout, máme-li kousek péče, dobré boty a místy někdo poponese náš vlastní batoh. A pokud nikoho takového nemáme, pak si na chvíli sedneme a počkáme až se nám síla vrátí do nohou. A chceme-li se udržet v chodu, pak pomůže, pokud se nesnažíme znát celou trasu. Zato si každý den najdeme dobré místo na spaní a kousek něčeho dobrého sníme.
Více na: www.umírání.cz
Jak uctít památku toho, kdo zemřel
Někdy jsme zvaní a jsem účastni obřadu na památku člověka, který zemřel. Jindy jsem člověka, který zemřel ani moc neznali, ale byl to třeba někdo z vesnice, ve které žijeme, a umřel u neštěstí, které se nedaleko nás událo nebo někdo z práce, kam docházíme.
Většinou se nás dotkne téma smrti při mimořádní události, i když jsme dotyčného člověka neznali. Může nám být líto, že se události takto seběhly a může nám to přijít nespravedlivé. A taky se dotýkáme té nejistoty, že nevíme, kudy příště půjde velká voda nebo kde se uděje tornádo. Cítíme se dočasně křehcí a nejsme si momentálně tolik jistí bezpečností světa.
Můžeme si udělat svůj vlastní malý obřad. Projít se kolem řeky a naházet do ní tolik kamínků, kolik je v nás smutna nebo třeba naštvání za ty složité události. Nebo si sednout doma, zapálit svíčku a chvíli tiše posedět. Můžeme si ten večer pouštět písničky, které nám jdou k náladě. Zavolat si se svými blízkými nebo se s nimi sejít. Nebo zapálit virtuální svíčku na stránkách www.vzpominej.cz