top of page

Trauma

Co si můžeme představit pod termínem akutní situační trauma? Jedná se o naši reakci na zážitek něčeho zvláště nepříjemného a znejišťujícího. Představme si třeba událost, kdy jsme se připletli do prudké bouřky, zastavili jsme auto v odstavném pruhu, a přitom vidíme, jak na auto před námi spadl strom. Nebo sedíme doma, přijde bouřka a prudký vítr vezme našemu domu střechu a navíc vytluče všechna okna.

 

Když se setkáme s náhlou, intenzivní a náročnou událostí, u které se cítíme ohrožení na životě, nebo se domníváme, že jsou ohroženi druzí lidé, a my jsme takového místa přímo nebo zprostředkovaně přítomni, zpravidla to v nás vyvolá odezvu velké intenzity


Může jít o setkání se smrtí, s velkou ztrátou, nevítanou změnou, která má výrazné důsledky. Může se jednat o napadení zvířetem, znásilnění, autonehodu, naši přítomnost u úrazu druhého člověka. Můžeme být u toho, kdy někdo třeba nečekaně zemře. Setkali jsme se s něčím, co běžně nezažíváme, výrazně to poutá naši pozornost a následkem toho se cítíme i chováme výrazně jinak, než kdybychom se s touto událostí nesetkali.


Jde-li o potenciálně traumatickou situaci, pak zpravidla to, čím jsme prošli, vnímáme jako zvláště děsivé. K tomu patří i nepříjemné tělové projevy, výrazné emoce nebo naopak jejich naprostá absence. Člověku se může realita života nebo schopnost pochopit sebe nebo událost dočasně změnit natolik, že může přemýšlet i o tom, zda se nezbláznil nebo zda by vlastně nebylo lepší se zbláznit a ze situace tak uniknout.

 

Lidé, kteří se setkali s traumatem, mohou plakat, křičet nebo mohou mít naopak nechuť si povídat, odmítají pomoc svých blízkých, protože je složité dát do slov příběh, který prožili. Někdy vnímáme mnohem intenzivněji smyslové prožitky, jako jsou  zvuky, pachy, vůně. Vzpomínka může být tříštivá nebo zavalující a povídat o ní je nesnadné. Možná ani nevíme, komu ze svého okolí bychom mohli s důvěrou takovou událost převyprávět.


Pokud čtete tyto odstavce a jste ve vedení obce nebo města, které mimořádná událost postihla, pak můžete hledat a poté nabídnout pro lidi dostupné skupinové ošetření více (viz ASSYST) nebo můžete hledat pomoc pro lidi k jednotlivému ošetření např pro ty, co ztratili své blízké nebo byli zasaženi ztrátou majetku nebo byli už prve křehcí. 

Práce s traumatem

Ne každý psychoterapeut či psycholog je současně doborníkem na práci s traumatem. Pokud jste zažili trauma v důsledku mimořádné události, je vhodné najít odborníka, který se na tuto oblast péče o duševní zdraví specializuje.

Na stránkách Českého institutu pro psychotraumatologii a EMDR, najdete seznam odborníků vzdělaných v metodě, která je pro zpracování vývojového nebo akutního situačního traumatu příhodná. Senzam kvalifikovaných psychoterapeutů a psychoterapeutek, kteří se věnují práci s traumatem najdete v adresáři České asociace pro psychoterapii, když zaškrtnete kolonku "Krizová intervence".

bottom of page