top of page

Psychoterapie

Psychoterapie je vlastně léčba slovem. Jde o záměrné, cílené působení psychologickými prostředky s cílem odstranit nebo zmírnit potíže a podle možnosti i odstranit jejich příčinu. Psychoterapii provádí kvalifikovaný odborník, který má pětileté vysokoškolské vzdělání a komplexní psychoterapeutický výcvik. 


S psychoterapií se můžeme setkat v různých podobách:

 

  • na individuální psychoterapii dochází člověk sám,

  • s partnerem nebo partnerkou může navštívit párovou terapii,

  • na rodinné terapii je přítomna celá rodina, třeba i včetně domácích mazlíčků,

  • na skupinové terapii se setkávají lidé, kteří se neznají a společně mluví o společných tématech (třeba o ztrátě blízkého, léčbě závislosti nebo zkušenosti s duševním onemocněním).

Lidé mluví o svých tématech ve snaze dostat se k jejich hlubším souvislostem, porozumět tomu, co se událo. Pracují na změně smýšlení, nachází nové způsoby náhledu nebo řešení. 


Kromě osobního doprovázení „naživo“ se můžeme setkat s online psychoterapií, která se stává dobrou možností pro lidi, kteří nemohou absolvovat sezení osobně, ať již z časových nebo jiných důvodů.


Existuje velké množství psychoterapeutických přístupů či škol. Základní rozdělení můžete najít např. zde. Na psychoterapii může člověk chodit různé dlouho. Některé terapeutické přístupy upřednostňují malý počet setkání 5-7-10 jiné naopak delší setkávání např. 25 a více. A to je i výrazný rozdíl proti krizové intervenci, kde se lidé setkávají s krizovým interventem po malý počet setkání (např. 1-3).

Psychoterapeut či psychoterapeutka
Psychoterapeuti nemusí být psychologemy, může se jednat o sociální pracovníka, pedagožku či psychoterapeuta v soukromé praxi. Hlavní podmínkou výkonu profese je komplexní psychoterapeutický výcvik, který trvá zpravidla 5 let a více. Psychoterapeut se ale vzdělává celý život, prohlubuje si své dovednosti a zároveň v praxi lidi doprovází. Svou práci také, při zachování anonymity klientů, konzultuje se zkušeným supervizorem, který mu pomáhá být člověku v náročném situaci co nejprospěšnější.


V současné době není v Česku psychoterapie jednotně upravena. Zárukou dostatečné kvalifikace psychoterapeuta a psychoterapeutky je jejich členství v některé z profesních organizací – např. v České asociaci pro psychoterapii nebo České psychoterapeutické společnosti. Ty své členy zavazují k dodržování etického kodexu a také k celoživotnímu vzdělávání.


V rejstříku psychoterapeutů si můžete vyhledat, kdo má aktuálně volnou kapacitu pro příjem lidí, s jakou věkovou skupinou pracuje. Na webu daného odborníka se můžete podívat, jaké má zkušenosti a vzdělání. Zkuste najít nějaké video, kde mluví, přečtěte si text, který napsali a najděte si ceník.  


Psychoterapii můžete čerpat „na pojišťovnu“ v rámci svého zdravotního pojištění. Takového odborníka vám doporučí vaše pojišťovna. V tom případě ale bývají čekací doby delší (i několikaměsíční). Pokud si můžete hradit psychoterapii sami, najděte si na webu daného odborníka jeho ceník.


Cena hodinového psychoterapeutického sezení v soukromé praxi se může značně lišit podle místa, praxe terapeuta, či jiných specifických okolností. Zpravidla se pohybuje od 1000–1500 Kč/hodinu u zkušenějšího terapeuta, v Praze jsou sazby obecně vyšší než v jiných krajích, vyšší může být i cena párových setkání. Sezení většinou trvá 50 min, někteří psychoterapeuti se setkávají i na delší časový úsek.


Někteří terapeuti spolupracují s pojišťovnami na jejich preventivních programech, na které můžete čerpat příspěvek, ačkoli si jinak sezení budete hradit sami. Informace vám podá vaše pojišťovna nebo daný psychoterapeut.


Psychoterapeuta či psychoterapeutku volte také podle svého pocitu, když se podíváte na web nebo fotku. Po prvním setkání si nechte v klidu projít hlavou, zda jste se cítili dobře a v bezpečí a psychoterapeut vám sednul. Nebojte se terapeuta či terapeutku změnit, pokud by vám nesedlo. Je to naprosto běžná praxe.

bottom of page